Głosiliśmy pokój w Miesiącu Bibliotek

W październiku, jak co roku, obchodziliśmy Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych. Święto zostało ustanowione przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Bibliotekarstwa Szkolnego w 1999 roku. Jego celem jest zwrócenie uwagi na ogromną rolę bibliotek w życiu szkoły, w nauce oraz w rozwijaniu zainteresowań czytelniczych. W tym roku motywem przewodnim było „Czytanie dla pokoju”. Z tej okazji nauczyciele biblioteki ZS5 zaprosili naszych uczniów do wspólnego świętowania. Pierwszaki wzięły udział w zajęciach czytelniczo-ruchowch „Klasa pierwsza naprawia świat”, przygotowanych w oparciu o książkę „12 ważnych opowieści”, w której polscy autorzy przybliżają dzieciom najważniejsze wartości. Klasy drugie i trzecie uczestniczyły w zajęciach biblioterapeutycznych ph. „Drzewo pokoju” na podstawie autobiograficznej opowieści Joanny Papuzińskiej „Asiunia”. Klasy czwarte wypełniły quiz literacki „Czytanie łagodzi obyczaje”. Uczniowie klas piątych i szóstych mogli pochwalić się zarówno ulubionymi lekturami, jak i talentem plastycznym, projektując własną okładkę książki, którą najchętniej czytali. Ósmoklasiści mieli okazję poćwiczyć przed nadchodzącym egzaminem i napisać list do wybranego bohatera literackiego o problemach współczesnego świata. Dla licealistów przygotowaliśmy quiz literacki do wypełnienia online ph. „Czytam, myślę, wiem…”, w którym mogli oni sprawdzić swoją znajomość najważniejszych bohaterów literackich. Doroczne „urodziny biblioteki”, trwające przez cały miesiąc, miały w tym roku wyjątkowo podniosły charakter i niosły ważne przesłanie. Okazało się, że nawet nasi najmłodsi uczniowie dostrzegają okrucieństwo wojny tuż za naszymi granicami i wyrażają obietnicę, że uczynią nasz świat piękniejszym, kiedy już w pełni będą o tym decydować. Pozostaje nam mieć nadzieję na spełnienie tych ważnych zobowiązań. Liczymy również na to, że kolejny Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych za rok upłynie już w atmosferze pokoju i wzajemnego szacunku.

« z 3 »
Skip to content